آیا واقعا گنج وجود دارد؟

آیا واقعا گنج وجود دارد؟

اما آیا به راستی « گنج » وجود دارد. هنوز هم هستند افراد بسیاری که تصور می‌کنند گنج‌ ها طلسم دارند و اگر غیر از صاحب خود به دست فرد دیگری برسند از دست او خارج شده و یا برایش مشکل می‌آفرینند. هنوز هم هستند کسانی که تصور می‌کنند اگر خمس گنج پیدا شده را بدهند،‌ آن مال حلال شده و می‌توانند پول آن را در خانه هزینه کنند.

تصور وجود و دستیابی به « گنج » سال‌های بسیاری است که در ذهن ایرانیان نقش بسته. « گنج » در واقع همان آثار تاریخی و تمدنی همه ایرانیان است که به عنوان میراث فرهنگی باید در موزه‌های کشور نگهداری و برای نسل‌های آینده حفظ‌ شود. اما سودا گران گنج از هیچ فرصتی برای کندوکاو در زمین‌های ایران فروگذار نیستند. آنها با صرف هزینه‌های بسیار،‌ اجاره یا خرید فلزیاب، خرید نسخه‌های گنج که اغلب تقلبی هستند و صرف زمان به دنبال گنج هستند.

سودای گنج و گنج‌ یابی از دیرباز بشر را مسحور خود کرده، چنانچه در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. افراد زیادی را می‌توان یافت که سال‌ها تمام وقت و ثروت خود را صرف یافتن گنج کرده‌اند . اقبال ایرانیان برای یافتن گنج به اندازه‌ای است که قاچاقچیان بین‌المللی آثار تاریخی نیز به این مسئله پی برده و از طریق واسطه‌های متعدد سعی می‌کنند تا علاقه‌مندان به گنج‌یابی را تحریک به جستجو کنند و اگر در این میان چیزی پیدا کردند از طریق همان واسطه‌ها از مرزهای کشور خارج کنند و به گالری‌های خصوصی و مجموعه‌داران سرشناسی بفروشند.

برخی سایت‌ها درباره گنج‌ یابی به مردم اطلاعات غلط می‌دهند

یک باستان‌شناس می‌گوید: متأسفانه یکسری سایت‌ها و وبلاگ‌ها در مورد گنج‌یابی با دادن اطلاعات غلط به افراد سودجو در مورد مناطق باستانی باعث می‌شوند تا این افراد به این آثار ارزشمند دستبرد غیرقانونی زده و موجب تخریب این آثار ارزشمند چند هزار ساله شوند.وظیفه همه ما حفظ و نگهداری این آثار ارزشمند تاریخی است ولی متاسفانه برخی با نداشتن آگاهی از ارزش این اثرها به راحتی به آن‌ها دستبرد زده و تخریب‌شان می‌کنند.

هرگز نقشه گنج واقعی ندیده‌ام

علی آقا، یکی از گنج‌ یابان حرفه‌ای استان مازندران است. او خاطرات زیادی از دورانی دارد که به دنبال گنج بود. حالا پس از ۲۵ سال جستجو در پی گنج خود را بازنشسته می‌داند چرا که در طی دوران گذشته هیچ نیافته و همان چیزهایی را هم که داشته، از دست داده است. او می‌گوید: «هیچگاه نقشه واقعی ندیده‌ام. همه اینها که به اصطلاح روی پوست‌آهو نوشته شده و شامل چند خط و نشانه است تقلبی هستند. کارشناسان میراث فرهنگی خودشان آدرس‌ها را به ما می‌دادند. فکر کنم الان هم همین‌طور باشد. بعد عده‌ای می‌رفتند دنبال آن آدرس. اگر چیزی پیدا می‌کردیم خودشان ارزیابی می‌کردند و می‌خریدند و یا اینکه ما را به عده دیگری معرفی می‌کردند که آنها این اجناس را می‌خریدند».

آیا واقعا گنج وجود دارد؟
دستگاه فلزیاب و گنج یاب در شرکت فلزیاب با ما

او حتی به حضور چند خارجی و دخالت برخی از سفارتخانه‌های خارجی در ایران در خرید و فروش آثار مکشوفه از حفار‌ی‌های غیرمجاز خبر می‌دهد. «آنها اشیایی را که پیدا می‌کردیم به قیمت خیلی پائین‌تر از قیمت واقعی از ما می‌خریدند. چون امکان خرید و فروش این آثار در داخل وجود نداشت و ما هم هیچ راهی نداشتیم تا بتوانیم آنها را از کشور خارج کنیم». او از واقعیت تلخ دیگری نیز پرده برمی‌دارد و آن این است: فروش آثار زرین هم وزن خودشان! علی آقا در این باره می‌گوید: «معمولا طلاها به وزن خودشان خریدار دارند. طلاسازها آثار زرین را می‌خرند و آب می‌کنند». او از شایعه اعدام قاچاقچیان آثار تاریخی خبر و ادامه می‌دهد: «معمولا وقتی کسی مجموعه‌ای پیدا می‌کند تا چند سال جرات نمی‌کند درباره آن به کسی چیزی بگوید. در حقیقت باید حتما مطمئن باشد که خریدار پیدا کرده و سپس از راز عتیقه‌های خود پرده بردارد وگرنه ممکن است به قیمت دستگیری او تمام شود».

آیا واقعا گنج وجود دارد؟

علی آقا کسانی را به یاد می‌آورد که یک مجموعه مجسمه طلا در ابعاد کوچک پیدا کرده بودند ولی جرات نداشتند آن را بفروشند. علی آقا درباره قدمت آثاری که قاچاقچیان پیدا می‌کند نیز می‌گوید: «کسی چیزی درباره قدمت آنها نمی‌‌داند چرا که هیچکس کارشناس نیست. حفاران غیرمجاز فقط آثار را پیدا می‌کنند». او همچنین تاکید می‌کند که در این کار تقلب خیلی زیاد است و خیلی‌ها همه هستی خود را بر سر خرید آثار تقلبی از دست می‌دهند».

اینها واقعیت‌های تلخی است که درباره گنج‌ یابان وجود دارد هرچند به دلیل برخی محدودیت‌ها قسمت‌های اعظمی از صحبت‌های علی آقا حذف شد ولی می‌توان با همین حرف‌ها هم فهمید که وضعیت تا چه حدی فاجعه‌آمیز است.

آیا واقعا گنج وجود دارد؟
خرید دستگاه فلزیاب و گنج یاب در شرکت فلزیاب با ما

گنج کورش یا گنج فاروق! واقعیت دارد؟

مرتضی همایون، باستان‌شناس مرودشتی در این زمینه میگوید: هرچند روستای «فاروق» در تاریخ اسلامی از قرن چهارم به بعد وجود دارد اما دلیل نمی‌شود که بگوییم «گنج کوروش» وجود خارجی دارد چون حتی همه آثار نشان داده شده با این عنوان از روستای «فاروق» جعلی است. معتقدم همه این اتفاقات با یک شایعه شروع شد.
او می‌گوید: در زمان انتشار این خبر حتی چند نفر از افراد یگان حفاظت با حضور در محوطه‌ای که گفته شد این گنج و فیلم از آنجا منتشر شده است، محوطه را بررسی کردند ولی هیچ چیزی وجود نداشت.
وی با اشاره به تبلیغات گسترده‌ای که در این زمینه در حال انجام است، بیان می‌کند: با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، می‌توان این احتمال را در نظر داشت که یک نفر با ساخت آثار جعلی قصد دارد به زودی آن‌ها را روانه بازار کند و قطعا باید قبل از آن کار، تبلیغات گسترده‌ای در این زمینه انجام می‌داد.

نقشه گنج

کلاه گشاد بر سر جویندگان گنج

مگر می‌شود مغزی را پیدا کرد که تا به حال عطش داشتن گنج به آن سرک نکشیده باشد؟ این مغز حتما نایاب است، چون اگر کسی در بزرگسالی دندان پیدا کردن گنج را کشیده و دور انداخته باشد دست‌کم در کودکی هوس داشتن گنج داشته است با این تفاوت که برخی همراه با گذر عمر از صرافت گنج‌ یابی می‌افتند و برخی آن هوس کودکانه را تا بزرگسالی همراه خود می‌کشند.اینها همان جویندگان گنج‌ هستند که یا به شیوه تازه‌کارها یا با شگرد حرفه‌ای‌ها به جان محدوده‌های تاریخی می‌افتند و برخی دست پر و برخی دست خالی برمی‌گردند.در حوزه گنج‌ یابی باید مار‌خورده و افعی شده باشی تا بتوانی گنجی را یافته، از چشم همگان پنهان کنی و بعد بی‌آن که جانت به خطر بیفتد آن را بفروشی. سودهای کلان حاصل از فروش اشیای تاریخی بیشتر به جیب شارلاتان‌های این کار می‌رود که زنجیره‌ای از نیروی انسانی حمایت‌شان می‌کند و اگر کار به خنس بخورد، راه‌های دررو را بلدند که اگر گنج‌یابی به شیوه‌ای غیراز این باشد پایانش دستگیری و مجازات است.

نویسنده مطلب : شرکت فلزیاب با ما ( هر گونه کپی برداری منجر به گزارش به گوگل و بلاک شدن وب سایت کپی کننده خواهد شد )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code