تب تند زيرخاكی

تب تند زيرخاكی

بازار آشفته سكه و طلا زمينه افزايش فعاليت جويندگان گنج به وسیله دستگاه های فلزیاب شده است

«حدود يکصد نفر از جوانان روستاي ما اين روزها به دنبال يافتن زيرخاکي هستند.» اينها را مرد جواني مي گويد که در يکي از روستاهاي شمالي کشور زندگي مي کند، روستايي که جمعيت آن به ۸۰۰ نيز نمي رسد. اين روزها با بالا رفتن قيمت طلا و افزايش نرخ بيکاري جوانان زيادي تب يافتن گنج دارند؛ تبي که زندگي را به آنها حرام کرده و برخي مواقع به قيمت جان آنها ختم مي شود. فقط تب تند زيرخاکي نيست که اين روزها به جان ميراث فرهنگي کشور افتاده و رد زخم کلنگ را در جنگل ها و مناطق باستاني به يادگار مي گذارد، سودجويان زيادي از اين آشفته بازار سود مي برند. افرادي که نقشه هاي تقلبي گنج، اشياي عتيقه قلابی و فلزیاب مي فروشند نيز از فرصت طلبان اين بازار هستند. بازاري که در نبود نظارت سبب بروز آسيب هاي زيادي شده است.

طلا گنج

دست زياد شده است

از همه قشري به دنبال گنج مي روند؛ از کارگر گرفته تا افرادي با پست و جايگاه هاي مهم، گنج همه را به کوه و دشت مي کشاند، نعمت يکي از جويندگان طلا است، او به همراه سه نفر ديگر در راه پيدا کردن گنج بارها زمين را زخمي کرده اند، اما اين روزها نعمت از چيزي حرف مي زند که تا الان برايش پيش نيامده بود. او مي گويد در کل اين سه سال به اندازه امسال نقشه و دستگاه هاي قلابي در بازار نديده است، انگار افرادي براي دور زدن جويندگان در بازار نقشه هاي قلابي پخش مي کنند. «دايي» با قد بلند و ريش سفيد جوگندمي، از همه بچه هاي گروه قديمي تر است، او که سال ها در معدن با دستگاه های فلزیاب کار مي کرده است، خوب دستگاه هاي فلزیاب را مي شناسد، دستي هم در تعمير و راه اندازي آنها دارد، او چند سالي است که به دنبال گنج شب را در بيابان روز مي کند، نام اصليش را فاش نمي کند، مي گويد شما بنويسيد دايي.
او به جام جم مي گويد: شب هايي بود که وقتي براي يافتن زيرخاکي به دل کوه و بيابان مي زديم پرنده پر نمي زد، اما الان نمي دانم چه شده است که از اوايل سال تا الان زماني که به کوه مي رويم گروه هايي را مي بينيم که در پوشش هاي مختلف به دنبال گنج مي گردند.
او ادامه مي دهد: از اينها بدتر شکست خورده هايي هستند که بعد از خسته شدن در يافتن گنج اين روزها دارند با روش هاي ديگر از جويندگان طلا، کسب در آمد مي کنند. آن طور که دايي مي گويد آنهاافرادي هستند که در بازار نقشه های قلابي مي فروشند.

طلا

جويندگان طلا، عليه زمين

حفاري هاي غير مجاز خسارت هاي جبران ناپذيري را به کشور تحميل مي کند. سپيده سيروس نيا، معاون ميراث فرهنگي اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران در اين باره به جام جم مي گويد: افرادي که به بهانه گنج به جان زمين و کوه ها مي افتند، در بيشتر موارد و بويژه در مواردي که به اشياي قديمي دست پيدا مي کنند، به طور حتم بسياري از آثار ديگر را در اثر کندن و حفاري نابود و خراب مي کنند. در واقع اين افراد بر اساس قوانين و ضوابط اصولي کاوش را انجام نمي دهند.
سيروس نيا به موردي اشاره مي کند که براي دست يافتن به يک کيسه طلا کوزه هاي زيادي را نابود و خرد کرده بودند و ادامه مي دهد: بدتر از اين موارد زماني است که اين اشيا از کشور خارج مي شود و ديگر در دسترس ما نيست.
همچنين از بين بردن آثاري که تا سال ها مي تواند در موزه ها پذيراي بازديدکنندگان باشد و براي کشور درآمدزايي کند خسارت ديگري است که جويندگان طلا به بدنه ميراث و تاريخ کشور وارد مي کنند.
قيمت وسوسه کننده طلا و اشيا قديمي هر روز افرادي را وارد مسير پر خطر پيدا کردن گنج مي کند، در همين مسير افرادي با خطراتي کمتر و تنها با سوء استفاده از موقعيت جويندگان گنج از طريق آنها پول به جيب مي زنند. تهيه و فروش نقشه و دستگاه هاي فلزیاب يا تهيه اشياي قيمتي و پنهان کردن آن در جايي مشخص و فرستادن جويندگان با استفاده از کلاهبرداري به اين مکان ها از شايع ترين روش هاي سوء استفاده در بازار جويندگان طلاست. هر چند افزايش حفاري ها و جويندگان از سوي مسئولان رد مي شود، اما شواهد به جا مانده در جنگل، کوه، دشت و شهادت محلی هايي که در کوه هاي اطراف روستاهايشان شاهد کند وکاو هستند، زنگ خطري جدي است براي ميراث فرهنگي کشور.

نويسنده: بهنام اكبری
ارسال مطلب توسط : شرکت فلزیاب با ما ( هر گونه کپی برداری منجر به گزارش به گوگل و بلاک شدن وب سایت کپی کننده خواهد شد )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code