فلزیاب چگونه کار میکند ؟

با گفتن کلمه فلزیاب، شما عکس العمل های متفاوتی را از مردم خواهید دید. عده ای به جستجوی طلا در معبدی قدیمی و عده ای به امنیت فرودگاه ها در پیدا کردن اسلحه تروریست ها فکر خواهند کرد و اگر شما در حال ساخت و تعمیر یک ساختمان قدیمی هستید، ممکن است به یافتن لوله ها و کابل های قدیمی زیر خاک فکر کنید، حقیقت این است که همه این سناریو معتبر هستند. فلزیاب ها اکنون وارد بخشی از زندگی ما شده اند. آنها در فرودگاه ها، ساختمان های اداری و زندان ها به کار می روند تا کسی نتواند با اسلحه وارد این مکان ها شود. در این بخش ما درباره فلزیاب ها و فن آوری به کار رفته در آنها بحث خواهیم کرد.

اجزای فلزیاب عبارتند از:

۱ -دستگیره تعادل (اختیاری): جهت حفظ تعادل دستگاه به هنگام جلو و عقب بردن آن به کار می رود.
۲ -جعبه کنترل: شامل مدارات کنترلی، سیستم سخنگو، باطری و ریز پردازنده هاست.
۳ -میله:جعبه کنترل را به سیم پیچ وصل می کند تا شما بتوانید سیستم را بدون خم شدن به کار برید.
۴ -آنتن: بخشی است که وجود فلز را حس می کند.

این اجزا در شکل ۱ نمایش داده شده اند.

اجزای فلزیاب

همچنین بسیاری از این دستگاه ها یک گوشی متصل به سیستم سخنگو و یک صفحه نمایش کوچک هم دارند. کار با فلزیاب ساده است. وقتی دستگاه را روشن کردید، قسمت سیم پیچ آن را به آرامی روی منطقه ای که میخواهید جستجو کنید، به طرف جلو و عقب حرکت دهید. هنگامی که شما از روی یک فلز عبور می کنید، دستگاه یک علامت صوتی می فرستد. فلزیاب های پیشرفته نوع فلز و عمقی که فلز در آنجا قرار دارد را توسط صفحه نمایش کوچک، نمایش می دهند.

فلزیاب ها از سه نوع تکنولوژی استفاده می کنند:

فرکانس بسیار پایین
القاء پالسی
نوسان ساز یکنواخت

در ادامه نگاهی به هر سه تکنولوژی به کار رفته خواهیم انداخت.

فلزیاب ها از سه نوع تکنولوژی استفاده می کنند

روش فرکانس بسیار پایین:

این روش رایج ترین تکنولوژی فلزیابی است. در این نوع فلزیاب ها ۲ نوع سیم پیچ مجزا وجود دارد: (شکل ۲)

۱ -سیم پیچ فرستنده: این سیم پیچ حلقه بیرونی است و جریان برق با فرکانس ۶/۶ کیلوهرتز در آن جریان دارد.

۲ -سیم پیچ گیرنده: این سیم پیچ حلقه درونی است. این سیم به عنوان آنتن گیرنده رفتار می کند.

جریانی که از سیم پیچ فرستنده عبور می کند، یک میدان الکترومغناطیسی به سمت پایین ایجاد می کند. فلزاتی که در این میدان قرار می گیرند، به خاطر خاصیت القاء الکترومغناطیسی از خود میدان مغناطیسی ضعیفی تولید می کنند. سیم پیچ گیرنده این سیگنال ها را دریافت می کند و پس از تقویت به جعبه کنترل می دهد تا سیگنال ها تجزیه و تحلیل شوند. فلزیاب به طور تقریبی با توجه به قوی یا ضعیف بودن میدان القایی می تواند تشخیص دهد که فلز در چه عمقی از زمین قرار دارد.

فلزیاب ها از کجا جنس فلز را تشخیص می دهند؟

فلزیاب از اختلاف فاز فرکانس سیم پیچ فرستنده و گیرنده به نوع فلز پی می برد. چون فلزات مختلف مثل آهن و طلا اختلاف فازهای متفاوتی ( به هنگام القاء) تولید می کنند و به این ترتیب فلزیاب می تواند به طور تقریبی نوع فلز مدفون شده را تشخیص دهد.

روش القاء پالس

روش القاء پالس:

در این روش از یک یا چند سیم پیچ مشترکا به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده می شود. در این فناوری با ارسال پالس های کوتاه ولی قوی، میدان مغناطیسی شدیدی در جهت پایین (زمین) و بلافاصله در جهت عکس تولید می شود. این تغیر جهت میدان مغناطیسی باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی القایی در فلز به طرف بالا می شود. سپس سیستم کنترلی باز به سرعت یک پالس کنارلی دیگر می فرستند تا میدان مغناطیسی فرستنده، میدان القایی فلز را شکار کند! این نوع سیستم در تعیین جنس فلز ضعیف عمل می کنند ولی برای استفاده در مکان هایی که رسانایی بالا دارند مثل زمین های نمکی، خیس و حتی در اعماق زیاد به خوبی جواب می دهند. (شکل ۱)
در دروازه های ورودی درب فرودگاه ها از این فناوری (روش القاء پالس) برای یافتن اشیاء فلزی همراه مسافران پرواز اشتفاده می کنند تا دیگر حادثه ای شبیه ۱۱ سپتامبر پیش ندهد! (شکل ۲)
روش نوسان ساز یکنواخت:
در این نوع دستگاه ها از دو نوع سیم پیچ، یک سیم پیچ بزرگ در آنتن و یک سیم پیچ کوچک در داخل جعبه کنترلی استفاده می کند. هر سیم پیچ به یک تولید کننده ارتعاش که هزاران پالس در هر ثانیه تولید می کند، وصل است. اختلاف فرکانس تولیدی در سیم پیچ بزرگ و کوچک مقدار ثابتی است. با عبور سیم پیچ بزرگ از روی فلز، میدان القایی درفلز ایجاد می شود. با تداخل میدان القایی با میدان سیم پیچ بزرگ، اختلاف فرکانس بین سیم پیچ کوچک و بزرگ تغییر می کند، سپس این اختلاف فرکانس توسط سیستم شنیداری به بوق هایی تبدیل می شود و فرد متوجه می شود که زیر خاک، فلزی وجود دارد. (شکل ۲)
این روش کم هزینه ترین روش است ولی توانایی دو سیستم قبلی را در شناسایی نوع و عمق فلز ندارد.
گنج های دفن شده:
فلزیاب ها ابزار خوبی برای یافتن اشیاء زیر خاک هستند. اغلب این فلزیاب ها قادرند در عمق بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری نوع فلز را شناسایی کنند.فلزیاب های پیشرفته همچنین قادرند اندازه فلز مدفون شده مثلا سکه کوچک یا بزرگ را از هم تشخیص دهند.
علاوه بر استفاده تفریحی، فلزیاب ها کاربردهای فراوانی دارند. از فلزیاب ها در امنیت فرودگاه ها، زندان ها، موزه ها، کشف میادین مین و بسیاری مکان های دیگر استفاده می شوند.

ارسال مطلب توسط : شرکت فلزیاب با ما ( هر گونه کپی برداری منجر به گزارش به گوگل و بلاک شدن وب سایت کپی کننده خواهد شد )